Niewątpliwie przy kupnie fotelików samochodowych dla dzieci, oprócz kwestii certyfikatów bezpieczeństwa powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tzw. podstawowe kryteria wyboru. Są one, jak sama nazwa wskazuje, kluczową kwestią, gwarantującą przy późniejszym użytkowania, bezpieczeństwo oraz komfort naszych dzieci. Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim informatorem na ten temat. 

Podstawowe kryteria fotelików samochodowych

 

Najważniejsze kryteria przy wyborze fotelików samochodowych są trzy: waga, wzrost oraz wiek. Najistotniejsza z nich jest waga, dla której eksperci europejscy w kwestii bezpieczeństwa dzieci na drodze stworzyli pięć podstawowych grup, czyli kolejno: poniżej 10 kg (grupa O – dzieci do 9 miesięcy), poniżej 13 kg (grupa 0+ – dzieci do ok. 18 miesięcy), 9 – 18 kg (grupa I – dzieci pomiędzy ok. 8 miesięcy, a 3,5 roku), 15 – 25 kg (Grupa II – ok. 3 – 7 roku), 22 – 36 kg (Grupa III, ok. 6 – 12 roku).

 

Rodzice przy wyborze fotelika powinni zawsze pamiętać, to właśnie waga musi być podstawowym kryterium, gdyż nie zawsze odpowiada ona wiekowi i poszczególnym grupom.

Klasyczne modele, a może foteliki montowane tyłem?

 

Kolejnym po wadze, podstawowym kryterium przy wyborze fotelików samochodowych jest ich sposób montowania. Wielu rodziców często zastanawia nad takimi kwestiami, jak to czy wybrać tradycyjny model, a może jeden z fotelików montowanych tyłem?

 

W przypadku niemowląt, mieszczących się w pierwszym przedziale wagowym  0-13kg, foteliki zawsze montowane są tyłem. Jest to związane ze szczególną wrażliwością dzieci na tym etapie życia. To właśnie foteliki montowane tyłem mogą zapewnić im największe bezpieczeństwo oraz komfort na drodze.

 

Jeśli chodzi o dzieci mieszczące się wagowo w dwóch kolejnych przedziałach, czyli 9-18kg i 15-36kg, zdania są podzielone i choć w przeważającej większości foteliki umieszczane są przodem do kierunku jazdy, to również i dla tej grupy znajdą się modele fotelików montowanych tyłem.

 

Co do montażu to pozostaje jeszcze jedna kwestia, czyli sposób tzw. instalacji fotelika. Na rynku dostępne są dwa – jeden za pomocą sztywnych zaczepów, związanych z systemem Isofix, oraz za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Dla komfortu dzieci i rodziców

 

Choć wybór fotelików samochodowych, wielu rodzicom, szczególnie tym którzy zajmują się nim po raz pierwszy, może wydać się trudny, to spieszymy donieść, że sklepy oferujące foteliki bardzo często ułatwiają tą kwestię, nie tylko fachową poradą, ale też profesjonalnymi instrukcjami, jak dobrać fotelik, dlatego kwestia ta nie powinna przysporzyć większego problemu nawet przy pierwszych tego rodzaju zakupach.