Kiedy nasza rodzina się powiększa bardzo często zaczynamy myśleć o przeprowadzce do lokalu, który będzie bardziej odpowiadał naszym potrzebom. Inne wymagania mieszkaniowe mają studenci, single, młode małżeństwa, a jeszcze inne duże rodziny z dziećmi. Jeśli więc czujemy, że wyrośliśmy z naszego dotychczasowego lokalu- wszystko wskazuje na to, że przyszedł czas na zmiany i warto samemu przyznać przed sobą: „szukam mieszkania”. Kraków to doskonałe miasto do tego, aby rzeczywiście znaleźć lokal dopasowany do potrzeb, gdyż znajdziemy tutaj bogaty wybór ofert różnego rodzaju.

Na starcie powinniśmy jednak przygotować sobie listę istotnych z naszego punktu widzenia cech takiego lokalu. Musimy też mieć przygotowany budżet, jaki będziemy każdego miesiąca przeznaczać na wynajem. Dobrze też zastanowić się, jakiego rodzaju umowa najmu nas interesuje, a więc na przykład przez jaki czas będziemy chcieli taki lokal wynajmować.

Jakie aspekty na pewno będą ważne dla rodziny z dziećmi?

Jest kilka ważnych cech lokalu idealnego dla dużej rodziny i to właśnie te cechy często są kluczowe dla osób otwierających strony biur z nieruchomościami czy ogłoszeniami związanymi z wynajmem. Lokal musi bowiem stwarzać nam dogodne warunki do wychowywania dzieci.

Z pewnością istotne są więc następujące kwestie:

  • Jednym z najistotniejszych aspektów jest lokalizacja pod kątem czasu, jaki trzeba będzie poświęcić każdego dnia na dojazdy. Z tego też względu większe rodziny często wolą wybierać lokale poza centrum, które są dobrze skomunikowane, ale gdzie korki na co dzień są mniejsze.
  • Istotna będzie też kwestia metrażu takiego lokalu. Duża rodzina ma duże potrzeby, a więc na pewno potrzebne będzie mieszkanie, które ma kilka pokoi. Przyda się też przestronna kuchnia do gotowania. Duży metraż w bezpośredni sposób przekłada się na ceny, a więc najprawdopodobniej trzeba będzie zrezygnować z jakiegoś innego aspektu, na przykład właśnie z lokalizacji w centrum.
  • Dla rodzin z dziećmi bardzo istotna jest dzielnica, w której znajduje się mieszkanie do wynajęcia. Kraków daje nam możliwość wybierania spośród kilku- kilkunastu dzielnic o rożnej historii i różnej zabudowie (sprawdź przykładowe – link). Niektóre dzielnice, jak chociażby Ruczaj są w przeważającej mierze nowe i najczęściej znajdziemy tutaj współczesne budownictwo. Ważne jest też to, jakie udogodnienia znajdziemy w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, a więc czy blisko jest przedszkole i szkoła, gdzie znajdują się markety i supermarkety, a także to, czy dzielnica jest dobrze skomunikowana autobusami i tramwajami.
  • Istotny jest sam budynek, w ramach którego znajduje się lokal. Dobrze, aby miał windę, a także miejsce do bezpiecznego odstawienia wózka dziecięcego na parterze. Papierowe ściany w lokalu z sąsiadami lubiącymi ciszę przy małych dzieciach to nie jest raczej dobre połączenie. Istotny może być też dodatkowy balkon, jeśli już szukam mieszkania. Kraków da nam możliwość znalezienia lokalu otoczonego parkami, gdzie znajdziemy place zabaw i inne atrakcje dla dzieci.