Kontynuując temat komiksów wydawanych w języku polskim, tym razem chciałbym napisać o kolejnym z polskich wydawnictw, które zaznajamiają polskich czytelników z portfolio kultowych amerykańskich (i nie tylko) wydawnictw. 

Komiksy od muchy

 

Wydawnictwo o tak oryginalnej nazwie działa w Polsce już od ponad dekady darując czytelnikom spolszczoną klasykę światowego komiksu. Abstrahując od tego, co sądzimy o kwestii komiksowych przekładów i ich jakości, trudno nie docenić wkładu Muchy w polski rynek komiksowy.

 

Wystarczy wymienić wydawnictwa, których przetłumaczone pozycje publikuje pan Mucha. Znajdziemy tu m.in Marvel Comics, Image Comics, DC Comics, czyli wielką trójcę amerykańskiego komiksu bez której trudno sobie wyobrazić dzisiejszą światową popkulturę, a także wiele innych, niemniej znanych.

 

Jak wielu innych wydawców, specjalizujących się w komiksowych przekładach i adaptacjach, Mucha związana jest dużym, zagranicznym wydawnictwem. Mowa o duńskim G. Floy Studio, działającym również prężnie na rynku portugalskim. Wszystko to sprawia, że wydawnictwo dostarcza na nasz rynek wiele najwyższej jakości, komiksowego dobra.. (Jego sporąą część znajdziecie na stronie Sklepu Atom, pod poniższym adresem: atomcomics.pl/kategoria/komiksy-po-polsku/mucha-comics). 

Wielka kolekcja komiksów Marvela

 

Kultowe kolekcje komiksów to często obiekt pożądania wielu prawdziwych fanów. Nie wszyscy co prawda zgadzają się, co do ich wartości, większą wartość nadając pojedynczym seriom, czy też osobnym zeszytom, jednak nie wielu może oprzeć się pokusie zakupienia prawdziwej skarbnicy komiksów za jednym zamachem. Ja również należę do tych drugich i to już od nastoletnich lat, kiedy to zacząłem z pasją kolekcjonować komiksy.

 

Za jedną z moich największych zdobyczy mogę z pewnością uznać Wielką Kolekcję Komiksów Marvela wydawaną w Polsce przez Hachette Polska, która dumnie ozdabia komiksowe regały w moim domu. Dostarczyła mi mnóstwo radości rozłożonej na wiele wieczorów. Wielka Kolekcja ukazała się w polskim tłumaczeniu, właśnie dzięki Mucha Comics. I to jest, moim zdaniem, wystarczający powód by cenić to wydawnictwo, nie mówiąc już o ich obecnych wydaniach, o których przeczytacie poniżej.

Blaszane gwiazdy od Mucha Comics

 

Mucha nie zapoznaje nas jednak tylko i wyłącznie z komiksową klasyką, ale też prezentuje wciąż nowe serie. Jedną z nich jest interesujący „Descender” od Image Comics, poświęcony niezwykle dziś aktualnej i żywo dyskutowanej tematyce sztucznej inteligencji i związanego z nim buntu maszyn. Wszystko wskazuje na to, że ten komiks stanie się jedną z kultowych serii naszych czasów i wcale mnie to nie dziwi.

 

W styczniu zeszłego roku ukazał się pierwszy zeszyt zatytułowany „Blaszane gwiazdy” i wciągnął mnie od razu w swój unikalny świat, na który składa się niebanalna fabuła (scenarzystą jest legendarny Jeff Lemire) oraz oryginalna kreska (Dustin Nguyen). Z niecierpliwością czekam na kolejne numery, jak i na nowe wydawnictwa pana Muchy.