Toksyczny związek- jak go zakończyć?

Niestety, bardzo często toksyczność niektórych relacji uświadamiamy sobie w momencie, kiedy sprawy naprawdę zachodzą już za daleko. Dzieje się coś, co pozwala nam spojrzeć na daną relację z dystansu, albo też pojawia się w naszym życiu ktoś inny, kto pozwala nam uświadomić sobie pewne kwestie związane z naszym życiem. Toksyczne związki mają to do siebie, że pochłaniają nas bez reszty, a my zaczynamy działać bezrefleksyjnie, całkowicie poddając się wpływowi osoby, na której tak nam zależy. Dlatego też to uzależnienie- często zarówno psychiczne jak i fizyczne- jest tak trudne do zerwania. Pierwszym krokiem, jaki można i trzeba więc podjąć jest proces uświadomienia sobie, że faktycznie, relacja w której pozostajemy nie jest dla nas korzystna, niszczy nas, unieszczęśliwia i sprawia, że robimy rzeczy, których tak naprawdę nie chcemy i których sami z siebie nigdy byśmy nie zrobili. Jeśli więc już wiemy, że tkwimy w toksycznym związku- jak się z niego uwolnić?

Toksyczne relacje mogą mieć różny charakter

To nie tylko relacje z partnerami, którzy są poniekąd dla nas obcy i których zostawiając możemy całkowicie odgrodzić się od toksycznych relacji. Czasem taki toksyczny wpływ może mieć na nas ktoś z naszej rodziny- nawet siostra czy brat, teściowa, a zdarza się z upływem lat, że nawet mogą to być nasi rodzice. Wówczas sytuacja staje się znacznie trudniejsza. Jak uwolnić się z toksycznego związku lub też z toksycznej relacji? Przede wszystkim na początku warto pozbyć się swoich obaw i przestać się oszukiwać. Długo można łudzić się nadzieją, że ktoś się zmieni lub też, że nagle zacznie zupełnie inaczej postępować- najczęściej ludzie się nie zmieniają, a na pewno nie dokonuje się to z dnia na dzień i ot tak po prostu. Bardzo często to, co stanowi dla nas najtrudniejszą barierę to obawa przed byciem samotnym. Kończymy związek, w którym pozostawaliśmy przez lata i nagle pojawia się pustka. Dlatego też tak ważne jest, aby w takiej sytuacji mieć obok siebie inne, bliskie nam osoby, gdyż poprzez kontakty z nimi będziemy mieli w sobie więcej siły na to, aby dany związek czy też relację całkiem zakończyć lub też wyciszyć do zera.

Nic nie dzieje się od razu- pewne sprawy wymagają czasu

Każde takie rozstanie wiąże się z bólem i może być dla nas ciężkim przeżyciem psychicznym. Musimy więc być świadomi, że zakończenie takiej relacji będzie trudne i że będziemy musieli jakoś przez to przebrnąć. Warto jednak pomyśleć o tym, jakie korzyści pojawia się z tego tytułu w przyszłości. Wolność, możliwość swobodnego zarządzania własnym czasem bez tłumaczenia się komukolwiek, podejmowanie własnych, autonomicznych decyzji, równowaga psychiczna bez wchodzenia w bardzo emocjonalne relacje, bez huśtawek nastrojów, bez pretensji. Być może możliwość samorozwoju, albo też… Szansa na wejście w nową, całkowicie zdrową relację, która pozwoli nam się rozwinąć. Z pewnością warto potraktować to jako walkę o własne szczęście, które będziemy mieli szansę osiągnąć w przyszłości, a które tak naprawdę w ogóle nie jest możliwe w obecnej relacji.