Za pewne każdy z nas, niejednokrotnie miał wrażenie, że jego wolny czas gdzieś mu ucieka i tak naprawdę nigdy nie udaje się nam go wykorzystać w odpowiednio efektywny sposób. O ile mając dużo wolnego czasu być może nie jest to dla nas aż tak bardzo odczuwalne, problem jednak pojawia się, kiedy ilość zajęć się zwiększa, a my nie tylko nie umiemy wyrobić się z tym, co konieczne, ale też nie możemy się odpowiednio wyspać, nie mamy kiedy uprawiać sportów ani rozwijać własnych zainteresowań. To właśnie jest ten moment, kiedy powinniśmy wziąć pod lupę nasz rozkład dnia i nauczyć się, jak zarządzać swoim czasem mądrze. A na pewno znacznie bardziej świadomie.

Czas rozpocząć rozsądne planowanie

Dzięki temu, że odpowiednio przyjrzymy się temu, jakie zadania wykonujemy w tygodniu w ciągu poszczególnych dni, łatwiej będzie nam oszacować, co najmuje nam najwięcej czasu. Możemy podliczyć nasze godziny pracy, zwłaszcza jeśli oznaczają nie tylko pracę poza domem, możemy oszacować ile czasu zabiera nam sen, ile nasze zainteresowania, ile sport i ile chcielibyśmy mieć czasu na odpoczynek i regenerację, bo to również jest bardzo ważne. Jeśli chcemy mieć naprawdę dokładne statystyki, możemy włączać stoper podczas konkretnych czynności. Czasem naprawdę zaskakujące może być to, że- chociaż tego nie chcemy- marnujemy czas na rzeczy zupełnie niepotrzebne, które ani nas nie rozwijają, ani nie są naszą pracą ani przyjemnością. Wiedząc już, jak do tej pory gospodarowaliśmy czasem w sposób nieświadomy- czas na opracowanie nowego, lepszego planu działania. Wiele osób znacznie lepiej czuje się w zdefiniowanej rutynie, kiedy wie, co ma robić i nie ma wyrzutów sumienia kiedy odpoczywa, że mogłaby pracować i odwrotnie kiedy pracuje, że mogłaby sobie trochę pofolgować, bo przesadza z ilością pracy. W taki sposób lepiej też jest opracować dni z treningami sportowymi, można też znaleźć czas na przyjemności.

Wiele zadań na raz- czy to możliwe?

Możliwe i bardzo ekonomiczne, chociaż nie każdy z nas potrafi wykonywać kilka czynności naraz. Zdecydowanie lepiej w tym przypadku radzą sobie kobiety, chociaż i tak badania na ludzkim mózgu pokazują, że najefektywniej pracuje on skupiając się na jednej rzeczy i wtedy też może dane zadanie wykonać najszybciej. Nie mówimy tutaj jednak o konstruowaniu bomby, a o drobnych rzeczach, które możemy zrobić przy okazji, tym samym oszczędzając czas. Jak zakupy, po które możemy wstąpić wracając z pracy zamiast specjalnie wybierać się na nie popołudniu. Wiele zadań jednocześnie, albo też zbijanie poszczególnych zadań w bloki pozwala szybciej uporać się z wieloma obowiązkami domowymi, za które ciężko byłoby się nam zabrać, gdybyśmy każde planowali jako oddzielną rzecz.

Zawsze warto mieć priorytety

Czasem po prostu się nie da- doba ma 24 godziny i nie można zrobić więcej niż zakłada ten czas. Dlatego trzeba ustawić sobie priorytety i zająć się tym, co najważniejsze, a mniej ważne rzeczy po prostu przełożyć na inny dzień. Po prostu- aby nie zwariować i zachować dobrą kondycję psychiczną.