Stres? Można nauczyć się, jak sobie z nim radzić!

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym kompanem każdego z nas. Odczuwa go każdy, kto pracuje, każdy kto studiuje, a także odczuwają go Ci, którzy starają się łączyć życie rodzinne z życiem zawodowym. Stres ma za zadanie zmobilizować nas do tego, abyśmy jak najlepiej wykonali trudne zadanie, jakie mamy przed sobą. Niestety, coraz częściej można mówić o chronicznym stresie, a więc sytuacji, kiedy stresowe sytuacje się przeciągają i trwając nieprzerwanie przez dłuższy czas- niszczą nasz organizm od wewnątrz. Mają swoje konsekwencje psychiczne, do których może należeć nawet nerwica, ale i fizyczne, które objawiają się zaburzeniami w funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz innych narządów ciała. Wobec tego, jak się nie stresować i jak nauczyć się radzić sobie ze stresem, aby nie miał on na nas aż tak złego wpływu, a jedynie był dla nas czymś mobilizującym?

Wszystko zaczyna się w naszej psychice

Tu się wszystko zaczyna i tutaj się wszystko kończy. Stresujemy się dlatego, że na czymś nam zależy i chcemy, aby wszystko zawsze udawało się perfekcyjnie. Pierwszą ważną rzeczą jest więc uświadomienie sobie, że nasza praca, a może przyjęty styl życia mają na nas negatywny wpływ. Może czasem trzeba nawet wziąć kilka dni wolnego, aby się zdystansować, zastanowić nad sobą oraz swoją dalszą przyszłością, pomyśleć o zmianie pracy, albo o innych zmianach, jakie możemy wprowadzić, aby poczuć się lepiej. Zmiana pracy nie jest końcem świata, a nawet można powiedzieć, że najczęściej wychodzi nam na dobre, gdyż jeśli nosimy się z myślą o jej zmianie to za pewne mamy dobry powód do tego.

Czas pomyśleć o tym, co nas relaksuje

Każdy z nas lubi robić coś innego, co pozwala mu się odstresować. Jednakże, zawsze można skorzystać z gotowej listy rzeczy, które są odpowiedzią na pytanie o to, jak pozbyć się stresu. Taka lista zawsze zawiera gorącą kąpiel, ulubiony serial, wyjście ze znajomymi lub też uprawianie sportu. Musimy po prostu spróbować zrobić coś, co pozwoli odpocząć naszej psychice, a więc musimy przestać myśleć o stresującej sytuacji, która ma nadejść. Dodatkowo, podejmując aktywność fizyczną, w naszym organizmie wydziela się hormon szczęścia, a pokonywanie własnych ograniczeń fizycznych daje nam dodatkową motywację do działania. Oprócz sportu, warto także zwrócić uwagę na różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne, jogę lub też medytację, czyli coś, co pozwoli nam zajrzeć w głąb siebie i wewnętrznie się wyciszyć.

Dobroczynna moc ziół

Różnego rodzaju wyroby medyczne bez recepty z apteki, które są dedykowane dla osób, które chcą się mniej stresować, zazwyczaj zawierają magnez oraz mieszanki ziół, które działają uspokajająco. Oczywiście, takie tabletki nie sprawią, że nagle nasze życie się całkiem zmieni, warto jednak pamiętać o tym, aby dobrze się odżywiać i spróbować wypijać na przykład herbatkę z melisy zaraz przed zaśnięciem. Bardzo relaksujący jest też zapach lawendy, który możemy dodać w formie olejku do specjalnego kominka do aromaterapii.24