W jaki sposób uwolnić się od opinii innych osób?

Każdy z nas żyje w otoczeniu społecznym, a osoby, które nas otaczają- czy tego chcemy czy nie- mają na nas ogromny wpływ. Ci ludzie, którzy są dla nas naprawdę ważni, Ci, którzy są dla nas autorytetem lub z którymi jesteśmy w pewien sposób związani emocjonalnie- mają tak naprawdę na nas największy wpływ. Często określa się ich „znaczącymi innymi”, czyli są to osoby, których się radzimy i na których aprobacie nam zależy. A jednak, często zdarza się też tak, że to, co myślą i mówią znaczące dla nas osoby jest całkowicie sprzeczne z naszymi własnymi pragnieniami i przekonaniami. Wówczas pojawia się problem, a konflikt, jaki rodzi taka sytuacja sprawia, że nie do końca wiemy, jak mamy postępować. Iść w zaparte i żyć po swojemu czy poddać się wpływowi innych, którzy być może lepiej wiedzą, co będzie dla nas najlepsze? A jeśli nie skorzystamy z dobrych rad, jak nie przejmować się opinią innych?

Czas zacząć akceptować siebie

Niestety, to, że inni nie akceptują naszych pomysłów i dają nam zupełnie inne rady na życie najczęściej odbija się na nas samych i na naszej pewności siebie. Być może są osoby, które dobrze czują się jako marionetka w rękach innych, ale zazwyczaj dobrze się czują do momentu, kiedy nie narodzi się w nich pewna samoświadomość. Dlatego też ta samoświadomość jest tak istotna- czasem kluczem do tego, aby nie przejmować się innymi jest akceptacja swojej osoby. Ktoś nam mówi, że nie powinniśmy czegoś robić, ale my bardzo to lubimy- czas zaakceptować swoje własne preferencje i podejść do tematu z dystansem. Osoby, które mają w sobie dużo samoakceptacji są szczęśliwsze, chociaż to nie to samo co całkowicie bezkrytyczne podejście do własnej osoby. Czasem dobrze jest jednak zaakceptować także i swoje wady czy słabości, jednocześnie starając się zmienić w swoim życiu coś na lepsze.

Dlaczego przejmujemy się opinią innych osób?

Bardzo ważne jest także to, aby uświadomić sobie, dlaczego tak bardzo przejmujemy się opinią innych. Może dlatego, że nam na danej osobie zależy, albo też dlatego, że mamy naturę perfekcjonisty. Może przejmujemy się tym, co inni o nas mówią, bo ktoś z naszej rodziny się tym przejmuje. Ważne jest też oswajanie emocji oraz tego, co czujemy w momencie, kiedy usłyszymy na swój temat coś negatywnego. Dzięki rozumieniu mechanizmów własnej psychiki, oswajaniu lęku, smutku czy strachu, można lepiej uodpornić się na takie sytuacje w przyszłości.

Asertywność jest ważna, ale trudna

Trudne słowo, które nie ma nic wspólnego z buntowaniem się i robieniem każdemu na przekór. To raczej spokojne podejście do tematu i wyrażanie własnych potrzeb w momencie największej agitacji, co bez wątpienia jest naprawdę trudne. Oprócz asertywności czasem warto też przyjmować strategię przemilczania pewnych spraw, nie wchodzenia w emocjonalne kłótnie, które do niczego nie prowadzą, ale też jednoczesne, konsekwentne podążanie za własną decyzją. Z czasem może się okazać, że osoby najmocniej na nas naciskające, pomimo że są nam bliskie, mogą mieć na nas toksyczny wpływ, nie pozwalają nam pójść swoją drogą i przeszkadzają nam w rozwijaniu własnych umiejętności.