Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Świadomość, że rozwija się w niej nowe życie nie pozostaje bez wpływu na codzienność przyszłej mamy. Styl życia mamy ma bowiem bezpośredni wpływ na rozwijajace się w niej dziecko. W tym czasie w organizmie kobiet zachodzi wiele zmian, które należy wziąć pod uwagę, aby zadbać o zdrowie własne i swojego dziecka. Oto kilka elementów, szczególnie ważnych w okresie ciąży.

Dieta

Dieta w ciąży jest szczególnie istotnym elementem w tym okresie życia. To, co jej mama, je także jej dziecko. Dlatego ważne jest, aby dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka witaminy, białka, węglowodany, minerały i tłuszcze. Często kobietą w ciąży brakuje niektórych składników odżywczych, wówczas lekarze zalecają suplementację. Jednak jeśli przyszła mama nie chce sięgać po środki farmakologiczne, może zwrócić się o pomoc do dietetyka np. https://projektzdrowie.info/diets/dieta-przyszla-mama/. Dieta dla kobiet w ciąży to jeden z elementów pracy specjalistów od żywienia. Dzięki temu kobieta będzie miała pewność, że rosnący pod jej sercem maluch otrzymuje wszystko, co jest mu potrzebne. Z kwestią diety wiążą się także używki. Nie trzeba chyba nikomu powtarzać, że podczas ciąży palenie czy picie alkoholu, o narkotykach nie wspominając, są zabronione, ponieważ mają bardzo niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Kawa w ciąży nie jest zabroniona, jedna nie powinno się wypijać więcej niż trzech filiżanek dziennie. Nadmiar kofeiny może bowiem prowadzić do poronienia, toteż każda przyszła mama powinna sobie odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo kawa jest jej niezbędna do życia i funkcjonowania. Należy też pamiętać, aby nie przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Higiena

W okresie ciąży kobiety powinny zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. W tym czasie szczególnie ważne jest regularne i częste mycie zębów. Udowodniono, że w tracie ciąży zwiększa się ryzyko powstania próchnicy, toteż higiena jamy ustnej jest w tym czasie szczególnie ważna.

Odpowiedni strój

W ciąży u wielu kobiet pojawia się nadmierna potliwość oraz uczucie gorąca, toteż ważne jest, aby w czasie ciąży zadbać o odpowiedni stój. Ważne będą tutaj przede wszystkim ubrania wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów. W kwestii stroju w ciąży obowiązuje też te samem zasady, co do ubioru w ogóle Powinien dobrze leżeć i być dobrze dobrany. Dobry wygląd poprawia samopoczucie, a to w ciąży ma także ogromne znacznie, bowiem wpływa także na rozwijające się w łonie dziecko.