Myśląc o czasach dzieciństwa każdy z nas ma przed oczami nieco inne obrazki. Są jednak atrybuty, które dla wszystkich oznaczają to samo, a kojarzą się z beztroską dziecięcych lat. Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli tego typu jest bez wątpienia drewniany koń na biegunach, ponadczasowa zabawka, którą bawili się nasi rodzice, dziadkowie, my, a która w równym stopniu ucieszyć może dziecięce buzie współcześnie. Czy w dobie tysięcy plastikowych zabawek, konik na biegunach wciąż może stanowić element wyposażenia pokoju malucha, czy jest to już przeżytek?
Krótka historia drewnianego konia na biegunach
Niewiele jest przedmiotów, które pomimo upływu lat cieszą się tak niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń, jak drewniany koń na biegunach. Skąd się wziął sam pomysł i w czym tkwi jego ponadczasowa siła? Przypuszcza się, że sam pomysł narodził się w Ameryce Północnej, w okolicach już siedemnastego wieku, jednak jako zabawka rozpowszechniły się dopiero dwieście lat później. Szczyt popularności w Europie koniki na biegunach drewniane zanotowały w minionym stuleciu, kiedy to wykonywali je ręcznie rzemieślnicy, nawiązując w zdobieniach do koni rycerskich. Choć dzisiaj można je oglądać już na wystawach muzealnych, wciąż są seryjnie produkowane zarówno przez duże fabryki, jak i poprzez tradycyjne metody. Od pewnego czasu zauważyć można trend na powracanie do ekologicznych zabawek drewnianych, w wyniku czego coraz więcej rodziców przypomina sobie zabawce z własnych dziecięcych lat.
Czy drewniany koń na biegunach to dobra zabawka dla dziecka?
W dzisiejszych czasach sklepowe półki uginają się pod ciężarem licznych plastikowych zabawek z mnóstwem świecidełek, elementów elektronicznych i dźwięków. Wobec tego naturalnie pojawia się pytanie, czy mając to na względzie, drewniany koń na biegunach nie jest już przebrzmiały i zbyt nudny, jak na wymagania współczesnego malucha. Odpowiedź jest jasna — nie! Koniki na biegunach drewniane to połączenie ponadczasowej zabawy z ćwiczeniami ruchowymi malucha, a także sposób na rozwijanie wyobraźni i kreatywności dziecka. Ponadto drewniany koń na biegunach jest o wiele trwalszy i bardziej wytrzymały niż plastikowe odpowiedniki, dzięki czemu może służyć kolejnym pokoleniom, a także stanowić niezwykłą pamiątkę. Są także niezwykle bezpieczne dla malucha, gdyż drewno jest naturalnym surowcem, które nie wykazuje właściwości alergizujących, a ze względu na konstrukcję zabawki, pozbawiona jest ona małych elementów, które mogłyby odpaść, a następnie zostać połknięte lub uszkodzić delikatną skórę malca.
Drewniany koń na biegunach — jak wybrać?
Kiedy już zdecydujemy się na zakup drewnianego konia na biegunach, nasuwa się pytanie, czym kierować się w wyborze? Przede wszystkim warto zastanowić się nad wielkością zabawki, która musi być dostosowana do wieku i wzrostu malucha. W następnej kolejności należy przemyśleć, z jakiego materiału ma być on wykonany. Najlepszym wyborem są zdecydowanie koniki na biegunach drewniane bez żadnych zdobień bądź pomalowane bezpiecznymi farbami ekologicznymi. Ma to ogromne znaczenie, gdyż maluchy często wkładają do buzi to, co wpadnie im w rękę, a decydując się na zakup tego typu, możemy być pewni, że nie grozi im żadna krzywda. Ostatnim elementem, na który dobrze jest zwrócić uwagę to aspekt wizualny. Choć nie ma na to reguły, częściej chłopca ucieszy drewniany koń na biegunach stylizowany na rycerskiego rumaka, dziewczynkę z kolei delikatniejszy kucyk. Najbezpieczniejszą i najbardziej uniwersalną wersją jest z kolei naturalna wersja konika.