Potrzeba zaaranżowania pokoju dla dziecka zazwyczaj pojawia się w momencie, kiedy maluch ma już kilka latek, ogrom zabawek i wiele nowych potrzeb. Przestaje mieścić się w łóżeczku niemowlęcym i dobrze byłoby, aby miał własny kąt do zabawy, rysowania i przeglądania książek, a także do odpoczynku. To dobry moment na to, aby pomyśleć o aranżacji jego pokoju, czyli miejsca, w którym nasze dziecko będzie mogło spędzać czas na nauce i zabawie. Trzeba tylko obmyślić koncepcję tego, jak ta przestrzeń ma wyglądać w praktyce.
Od czego zacząć projektowanie pokoju?
Zazwyczaj zaczynamy od wykończenia podłogi oraz ścian. O ile na podłodze dobrze sprawdzą się najprostsze panele podłogowe, o tyle kolorystyka ścian może być różna- starajmy się jednak wybierać kolory delikatne, pastelowe, które nie są męczące i które sprawią, że pomieszczenie będzie jeszcze lepiej doświetlone i przestronne. W stonowanym wnętrzu łatwiej się wyciszyć i znacznie prościej o efektywny odpoczynek. Pamiętajmy o tym, że różnego rodzaju detale kolorystyczne będziemy mogli wprowadzić do pokoju malucha później- najlepiej i najpraktyczniej nie umieszczać ich w warstwie podstawowego wykończenia pokoju, które to najtrudniej będzie później zmienić- chociażby przez konieczność wynoszenia wszystkiego i ponownego malowania ścian.
Jakie meble wybrać? Najlepiej sprawdzają się rozwiązania najbardziej klasyczne
W pokoju dziecięcym zawsze jest wiele rzeczy do przechowywania. Ze względu na to, najlepiej zdecydować się na pełnowymiarowe meble, które będą naprawdę pakowne i które będą w stanie szybko zamknąć w swoim wnętrzu każdy bałagan bez eksponowania go na zewnątrz. Dziecięce meblościanki szybko mogą się znudzić, a dodatkowo zazwyczaj są mniejsze od klasycznych mebli. Wybierając łóżko, najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup klasycznej wersji dla osoby dorosłej, gdzie dziecko będzie jeszcze miało zapas na to, aby móc urosnąć. Dobrym rozwiązaniem są łóżka ze specjalnymi szufladami lub lukiem pościelowym. Obok szafy na ubrania oraz komody na zabawki, a także ewentualnych półek i regałów na książki, ważnym meblem jest także biurko, które najlepiej, aby miało regulowaną wysokość i mogło rosnąć razem z dzieckiem. Przy biurku powinien stanąć wygodny fotel obrotowy. Dodatkowo, w pokoju malucha zawsze powinno być miejsce na kosze i koszyczki, a także liczne pojemniki do przechowywania, które ułatwią utrzymanie tej przestrzeni w czystości.
Jak sprawić, aby ta przestrzeń naprawdę była przyjazna?
Stonowane wykończenie i klasyczne meble to podstawa aranżacji, jednakże projektowanie pokoju dziecka to wyzwanie także pod kątem tego, aby pokój podobał się też maluchowi. Warto pomyśleć więc o dziecięcych dodatkach takich jak plakaty czy obrazki na ścianę, ładna lampa, miękki dywanik czy zasłony z nadrukiem. Pamiętajmy o ulubionych postaciach z bajek malucha, które również mogą znaleźć się w pokoju w postaci dekoracji. Nie powinno też tutaj zabraknąć domowych tekstyliów w postaci poduszek czy koców, które sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne i przystępne. Tak zaprojektowany pokój będzie strzałem w dziesiątkę.
Potrzebujesz pomocy z projektem? Napisz: https://www.dom-art.pl/kontakt/